معاونت پرورشی

وقتی‌ مهر‌ فروزان‌ تعلیم‌ و تربیت‌ از‌ مشرق‌ دل­ های‌ پاک‌ دانش ­آموزان طلوع می­ نماید تا پرده سیاه جهل و نادانی را از آسمان دل و دیده آنان بزداید، زیباترین و با شکوه­ترین صحنه هستی شکل می­گیرد و هنگامی ­که اولین قطرات شبنم علم و معرفت بر گلبرگ جان می­نشیند، این شکوه، لطافت و طراوت صد چندان می­گیرد و فضای جامعه سرشار از ایمان وعشق و امید و نشاط و بالندگی می­شود، فضایی که بتواند فرداهای روشن میهن اسلامی را فراروی دیدگان هر بیننده ­ای ترسیم نماید و نوید بخش طلوع خورشید تمدن نوین اسلامی گردد.

جوانان و نوجوانان ایران عزیز از پاک­ترین و معتقد­ترین جوانان دنیای امروزند.معنویت وارزش­های دینی واخلاقی از بارزترین شاخصه­ های آنهاست که می­بایست در طول زندگی آن را تقویت­ نماییم.

آینده را با تلاش امروز خویش می­سازیم و گنج فردا محصول رنج امروز ماست.

اجرای برنامه­ های مختلف فرهنگی، آموزشی، ورزشی و اردوهای زیارتی و سیاحتی از راه­ های‌تقویت شاخصه­ های معنوی دانش­ آموزان است.

برنامه ­های فرهنگی

*مراسم صبحگاه

فرصتی مناسب برای تعظیم شعائر و قرائت قرآن ودعا به درگاه الهی است وبرای ایجاد نشاط و شادابی و آمادگی برای حضور در کلاس صورت می­ پذیرد.

*زنگ ارتباط با خدا

در بُعد اجتماعی آیین اسلامی برپایی و شرکت مداوم در نماز جماعت بسیار تأکید شده است و علاوه برآثار فردی و اجتماعی پاداش‌های عظیمی برای آن در نظر گرفته شده است.

برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام والمسلمین شهرابی از الویت­ های کاری دبیرستان می­ باشد.

بیان احکام و مسائل اجتماعی و سیاسی در بین دو نماز انجام می­شود.

*مجامع قرآنی

یکی از راه­های ایجاد استقامت ایمانی در نسل نو، تمسک به قرآن مجید است، قرآن هدایت­گر انسان به استوارترین      راه­هاست. برگزاری کلاس­ های آموزش قرآن در طول سال تحصیلی و قرائت روزانه یک صفحه از قرآن و تشویق به روانخوانی و حفظ سوره­ های قرآنی و اقدام به قرائت و ختم کامل قرآن در چند نوبت در طول سال تحصیلی از اهداف واحد قرآن این دبیرستان می­باشد.

*انجمن­ها وگروه­های دانش­ آموزی

به منظور تداوم روحیه­ ی و تعاون و مشارکت در اجرای امور آموزش و مسؤولیت­ پذیری اکثر برنامه­ ها و فعالیت­های پرورشی با همکاری دانش­ آموزان در گروه­ های بسیج دانش­ آموزی و انجمن اسلامی، شورای دانش­ آموزی و سازمان دانش­ آموزی شکل گرفته و به اجرا در می­ آید.

*مسابقات فرهنگی

در رشته­های: حفظ وقرائت، تفسیر قرآن، احکام، نهج البلاغه، اذان، صحیفه­ ی سجادیه، کتابخوانی، عکاسی، مقاله نویسی، طراحی و نقاشی و… در سطح مدرسه و منطقه و به مناسبت­ های مختلف برگزار می­گردد.

*مسابقات نورالهدی

به منظور آشنائی دانش ­آموزان با سیره­ ی اهل بیت(ع)، در مناسبت­ های مختلف مذهبی، مسابقه نورالهدی در بین دانش­ آموزان برگزار می­گردد.

*اردوهای تربیتی

به­ منظور ایجاد نشاط و رفع خستگی دانش­ آموزان در طول سال تحصیلی اردوهای مختلف داخل و خارج استان به­ صورت تفریحی وسیاحتی و زیارتی برگزارمیگردد که مهمترین آنها اردوی مشهد مقدس می­ باشد. بازدید ازاماکن تاریخی و موزه ­ها، شرکت در نماز جمعه و نمایشگاه­ ها، از برنامه­ های فرهنگی این دبیرستان در جهت آشنایی با فرهنگ ایرانی اسلامی       می­باشد.

*برپایی نمایشگاه کتاب و CD

باتوجه به اهمیت انس دانش ­آموزان با کتاب وکتابخوانی، در طی­ سال تحصیلی با برگزاری نمایشگاه کتاب و نرم افزارهای مناسبتی، این فرصت در اختیار اولیاء ودانش­ آموزان قرار می­گیرد.

*برنامه های ورزشی

معاونت پرورشی دبیرستان می­ کوشد تا با پرداختن به مسائل ورزشی و تشویق و ترغیب دانش­ آموزان به ورزش علاوه بر ایجاد فضایی شاداب و با طراوت در مدرسه به سلامت جسمانی دانش ­آموزان کمک نماید. به­ همین منظور برگزاری المپیاد ورزشی درون مدرسه در رشته­ های مختلف اعم از (فوتسال، والیبال، بسکتبال، فوتبال دستی، پینگ پنگ و …) در سال تحصیلی جاری در برنامه مستمر این دبیرستان قرار دارد.

ضمناً نفرات و تیم­های برتر جهت شرکت در مسابقات منطقه ­ای معرفی می­گردند.

سخن آخر اینکه:

دست به دعا برمی­داریم تا توفیق با شما بودن را از دست ندهیم. آینده را با تلاش “امروزی” خویش می­ سازیم، که گنج “فردا” حاصل از رنج امروز ماست.